BLOGGER TEMPLATES - TWITTER BACKGROUNDS »

5 Kasım 2009 Perşembe

pilav yapmaya dair.

Liseye geçtiğimden beri aile fertlerim üzerinde bıraktığım intiba bağırsakları yere düşse toparlamazdan ibaret olduğundan, hiçbiri bu günleri görebileceğimi düşünmemişti eminim. Moda tasarımını kazandığımda sadece "ayaklarımı dikebileceğimi", ipek böcekçiliğinde yol almam gerektiğini söylediler hep. Herhalde bana bi babam güvenmiştir adam olabileceğime dair ya da ne doğru ne yanlış hiçbir laf söylemediğinden ben öyle varsayıyorum.

Oysa seneler neler değiştirdi değil mi gençler?! Gelinlikten mantoya dikiş dikebildiğim günleri de geçtim artık, hayatıma yeni bir alanda yenilikler katmaya çalışıyorum. Evet yemek yapmak. Daha önceleri anca yemeksepeti.com'da andığım yemek kelimesi artık mutfağımda pişiyor. Gerçi şimdilik temel şeylerle uğraşıyorum anca. İlk başlarda tavuk haşlama, tavuk sote, tavuk şiş ve tavuk kızartmadan ibaret olan serüvenime son bir haftadır yenisini ekledim: Pilav.

Pilav yapmak o kadar da kolay değilmiş. "Practise makes perfect" düsturundan yola çıkarak gün aşırı pilav yaptım. (Ağlama Melike) Ölçüsü bire bir buçuk sudur kıldır yündür yemiyor kardeşim. Çalışılması gerekiyor yani. İlk yaptığım pilav tam bir çamurdu mesela. Evdeki yoğurt en büyük kurtarıcım olmuştu gerçi, geri kalanını da kedilere vermiştim. Sonra anladım ki olay sadece ölçüde değil, pirinçlerin şişme süresi, tipi, içine koyduğun yağ bir sürü şeyle alakalıymış. Neyse 4. denememde artık içine koyduğum mısırdı bezelyeydi bir yığın ekstra malzemeye rağmen tek tek düşen pilavlarım var. Tek sorun biraz beyaz olmuyor, onu da sordum içine limon koymak gerekiyormuş. İşte yarın da artık onu deneyeceğim. Bakalım kısmet...

3 Kasım 2009 Salı

Eskiden buralar bomboştu gerçi hala bomboş...

En son girdiğim tarihe baktım da 5 ocak 2009 imiş. 11 aydır girmiyorum yani. Şifre falan hakgetire. Neyse, gece gece gelmemin sebebi de bi arkadaşım. Kerata, o da heveslenmiş blog tutmaya var mı blogun dedi var dedim. Bi açtım baktım pehey. Umarım bu sefer şu istikar olayını tuttururum da eğlenirim biraz.

PS: Cansu sağol ya haggaden =)